Ramazan İklimi ve İftar Bereketi

Ramazan İklimi ve İftar Bereketi

Bir Ramazan iklimine daha kavuşmuş bulunuyoruz. Ramazan ayında İslam dünyası için özel olan bir çok konu vardır.
Ramazan denince akla ilk gelen eylem “oruç tutmak” olsa da, aslında Ramazan’ın şifresi “şükretmek” ve “paylaşmak”tır. Ramazan yardımlaşmak demektir, halden bilmektir, empati yapmaktır. Halk arasında fitre olarak bilinen fıtır sadakası, iftar bereketi, sahur vakti gibi çok ama çok özel anlar bu ayda yaşanır.
Ramazan ayında kimsesizler, ihtiyacı olanlar, talebeler, yetimler ve yoksullar iftar sofralarımızı zenginleştirmektedir.

İftar Sofraları
Türk-İslam medeniyetinde iftar sofraları başlıbaşına bir olaydır. Ramazan ayının bereketiyle zenginleşen iftar sofralarında, söze “iftariyelik”lerle başlayabiliriz. İftariyelik tabağında ana unsur hurmadır. Diğer iftariyelik çeşitleri olarak; gül reçeli, kuru kayısı, ceviz içi, beyaz peynir, eski kaşar, yeşil dolma zeytin, siyah zeytin, çeri domates, salatalık, yeşil nane, maydanoz tercih edilebilir.

Mis Konyalı Ümraniye’de kurulan iftar sofralarında farklı seçenekler bulunuyor. Üç farklı iftar menüsü sunan Mis Konyalı Ümraniye’de, menü içerikleri şu şekilde sıralanıyor:

MENÜ 1: İftariyelik, mercimek çorbası, döner veya ızgara kebap, ara sıcak olarak paçanga böreği, mevsim salata, yoğurtlu semizotu, seçenekli içecek, sütlaç, meyve tabağı, demirhindi şerbeti, su ve sınırsız çay ikram ediliyor.

MENÜ 2: İftariyelik, bamya çorbası, etli ekmek veya Mevlana pide, ara sıcak olarak paçanga böreği, yoğurtlu semizotu, mevsim salata, seçenekli içecek, sacarası tatlısı, meyve tabağı, demirhindi şerbeti, su ve sınırsız çay ikram ediliyor.

MENÜ 3: İftariyelik, bamya çorbası, fırın kebap (tandır kebap),ara sıcak olarak etli ekmek çeşitleri, içli köfte, yoğurtlu semizotu, mevsim salata, seçenekli içecek çeşitleri, sacarası tatlısı, çiğ köfte, meyve tabağı, demirhindi şerbeti, su ve sınırsız çay ikram ediliyor.

Ramazan’a özel meşhur Konya Tahinli Pide iftar ve sahur sofralarınıza lezzet katacak.
İftar sofrasının meyve tabağında karpuz, kavun, çilek, üzüm vb. mevsim meyveleri tüketilebilir.

Hayırlı Ramazanlar Dileriz!

Leave a Reply

*

captcha *