Ramazan İftar Sofrası ve Konya Mutfağı

Ramazan İftar Sofrası ve Konya Mutfağı

Ramazan ayında iftar sofralarımız bir başka güzelleşir. Konya mutfağıyla Ramazan iftarları şölene dönüşüyor.
Konya, hem tarihi hem de yöresel lezzetleriyle herkesin mutlaka görmesi ve hissetmesi gereken bir medeniyet merkezi.

Konya denilince akla ilk gelen Mevlana Celaleddin-i Rumi’dir. Konya kültüründe Mevlana’nın etkisi çok büyüktür. Bu etki, Konya mutfağına da yansımıştır. Meşhur etli ekmek, peynirle çeşnilendirilerek “Mevlana” ismiyle de damakları tatlandırmaktadır.

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin türbesi ve Mevlana Müzesi Konya’ya bir başka anlam katmaktadır. Konya’da gece hayatı demek, sema gösterileri demektir.

Ramazan’da Konya Mutfağı Farkı
Konya mutfağı o kadar zengindir ki, her yıl olduğu gibi bu Ramazan iftarında da bambaşka lezzetlerle damakları şenlendirmektedir.
Konya yöresel yemeklerinin başında çiçek bamya çorbası gelmektedir. İftar sofrasında başlangıç olarak bamya çorbası içmelisiniz.
Ana yemek olarak meşhur etli ekmek veya bıçakarası tercih edebilirsiniz. Başka ne olabilir diye düşünüyorsanız, fırın kebap sipariş etmeden sofradan kalkmamalısınız.
İftar yemeğimizi afiyetle yedik, gelelim Konya’nın dillere destan tatlılarına; sacarası tatlısını muhakkak tatmalısınız. Höşmerim tatlısı, veya un helvası da, tadabileceğiniz diğer tatlı çeşitleri.
Afiyet olsun..

Leave a Reply

*

captcha *